Czy ubrania z lnu są dla mnie? Sprawdź i się przekonaj!
Czy ubrania z lnu są dla mnie? Sprawdź i się przekonaj!

Len jest znany od tysięcy lat, ale w ostatnim czasie lniane ubrania przeżywają prawdziwy renesans. Są cenione nie tylko za walory estetyczne, ale również za swoje właściwości. Najwięksi entuzjaści lnu nie rezygnują z niego przez cały rok. Czy len jest dla Ciebie? Poniżej znajdują się pytania i odpowiedzi, które ułatwią podjęcie decyzji.

Jakie są zalety lnianych ubrań?

Len to naturalna tkanina produkowana z lnowatych roślin, a to oznacza, że w przeciwieństwie do wielu syntetycznych substytutów, nie uczula i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do podrażnień, świądu i wysypek, len okaże się zbawiennym rozwiązaniem. Ponadto na tle innych tkanin wyróżnia się wysoką higroskopijnością. Pochłania sporo wody, nawet do dwudziestu procent własnej masy, a mimo to wciąż nie wydaje się wilgotny. W rezultacie sprawdza się idealnie nie tylko w słoneczne dni, ale również zimą, kiedy ubieramy się ciepło, a przez to ciało się poci. Wielkim plusem lnianych ubrań jest fakt, że pozwalają one na swobodną cyrkulację powietrza. Są więc dobrym wyborem dla osób ceniących naturalne rozwiązania w każdym aspekcie swojego życia.

Czy len sprawdza się tylko latem?

Len to tkanina, która szczególnie kojarzy się z latem, właśnie dzięki swoim właściwościom. Przewiewna, oddychająca i pochłaniająca wilgoć tkanina, doskonale sprawdza się w charakterze luźnych sukienek i bluzek z motywami etno, spodni czy kulotów, tunik i wielu innych. Można go łączyć z najróżniejszymi dodatkami, takimi jak kapelusze, sandały, espadryle czy baleriny, a zawsze będzie prezentował się świetnie. Tymczasem okazuje się, że te same właściwości lnu można docenić również zimą. Len jest tkaniną, która skutecznie utrzymuje naturalną temperaturę ciała, przez co człowiek ubrany ciepło zimą nadmiernie się nie poci i jest mniej podatny na przeziębienie. Lniane bluzy, kimona, długie sukienki i tuniki posiadają również walory estetyczne. Dzięki pięknym kolorom idealnie wpisują się w ponadczasowe trendy jesienno-zimowe.

Jak wyglądają ubrania lniane?

Len charakteryzuje się lekką sztywnością, przez co fasony są w tym wypadku bardzo ciekawe. Naturalny len ma odcień oscylujący między beżem i szarością, natomiast bardzo często jest barwiony na najróżniejsze odcienie, zazwyczaj kojarzone z naturą. To właśnie brąz, zieleń, bordo czy czerń i biel najpiękniej podkreślają jego wygląd i splot. Ubrania lniane idealne wpisują się we współczesną modę miejską, stawiającą na połączenie elegancji, oryginalności i pełen komfort.

Jednym z tego rodzaju stylów jest na przykład smart casual, w którym szyk łączy się z luzem, ale len jest też świetnym wyborem w przypadku stylu boho. Naturalna kolorystyka oraz często obecne motywy etno, które łączy się z koronkowymi wstawkami, dodatkami z rzemyków czy ręcznie robioną biżuterią, to strzał w dziesiątkę. Lniane ubrania charakteryzują się bardzo dużą uniwersalnością, przez co znajdują zastosowanie w bardzo różnych okolicznościach, a wówczas to dodatki nadają całej kreacji ostateczny charakter.

Lniane sukienki z wizytową biżuterią i butami na obcasach sprawdzą się podczas wieczorowych wyjść czy też uroczystości, takich jak wesele czy inne imprezy okolicznościowe. Te same sukienki w połączeniu z mniej elegancką biżuterią i sneakersami czy sandałami świetnie sprawdzą się na co dzień. Z kolei lniane kimona i marynarki mogą być przez panie noszone do pracy, jeśli firmowy dress code przewiduje elegancki ubiór, czy też na wszelkie spotkania wymagające formalnego stroju.

Jak dbać o lniane ubrania?

Len jest cenioną tkaniną, między innymi ze względu na swoją długą żywotność i fakt, że jest odporny na przetarcia, a po latach może prezentować się tak samo dobrze, jak w dniu zakupu. Ubrania lniane bywają droższe od syntetycznych zamienników, ale za to stanowią inwestycję na lata, a dzięki swojej uniwersalności mogą wpisywać się w najróżniejsze trendy. Jak dbać o len? Pierwszą kwestią jest w tym wypadku pranie lnu, którego nie powinno łączyć się w praniu z innymi tkaninami, a przede wszystkim oddzielać ubrania białe od kolorowych.

Len powinien być prany w temperaturze oscylującej między 30 a 40 stopni, ponieważ wyższa może powodować, że się skurczy. Można to robić ręcznie lub w pralce, a wówczas warto odwrócić len na lewą stronę. Powinno się zadbać o to, aby w bębnie pralki nie znajdowało się zbyt wiele ubrań. Po praniu nie wykręca się ubrań, aby nie doprowadzić do odkształceń. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich detergentów do prania. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się środki stricte do lnu lub też te uniwersalne, ale delikatne.

Pod żadnym pozorem nie powinno się używać wybielaczy i silnych detergentów, ponieważ mogą odbarwiać tkaninę i silnie osłabić jej włókna. Po wyjęciu z automatu len należy wywiesić w wietrzonej przestrzeni lub na zewnątrz. Nie powinien za to być wystawiony na silne słońce, ponieważ przesuszone włókna są podatne na uszkodzenia, a ponadto kolorowe ubrania mogą się wybarwić. Istnieją dwie teorie dotyczące prasowania lnianych ubrań. Jedna z nich zakłada, że w ogóle nie powinno się tego robić, ponieważ lekkie zagniecenia nadają tkaninie więcej uroku. Druga zaś mówi, że można to robić, ale zaraz po praniu, kiedy len jest jeszcze lekko wilgotny.

Czy lniane ubrania są ekologiczne?

Tak, i to pod każdym względem. Lniane ubrania są produkowane wyłącznie z roślin lnowatych i nie zawierają żadnych syntetycznych dodatków. Oznacza to, że nosząc je, masz na sobie ubranie pochodzenia roślinnego, które nie uczula. Ponadto len jest materiałem ekologicznym, również ze względu na uprawę wymagającą o wiele mniejszej ilości pestycydów czy nawozów w całym procesie uprawy. Fakt, że len jest trwały i może służyć właścicielce przez wiele lat, sprawia również, że kupując lniane ubrania, znacząco ograniczamy kupowanie ogromnych ilości ubrań gorszej jakości. Wszystko to sprawia, że len jest wymarzoną tkaniną dla osób, które mają na względzie kondycję naszej planety i chcą kupować mniej, a tym samym propagować zrównoważoną, pozytywną dla świata modę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl