Jak dbać o ubrania lniane?
Jak dbać o ubrania lniane?

Len to tkanina z wieloletnią historią, która była ceniona już przez starożytne cywilizacje. Przez tysiąclecia wykorzystywany był na najróżniejsze sposoby, a w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wykonane z niego ubrania. Są nie tylko stylowe, estetyczne i uniwersalne, ale również trwałe i hipoalergiczne. Ze względu na uniwersalne fasony i stonowaną kolorystykę, ubrania polskiej marki Miluba mogą być ozdobą najróżniejszych stylizacji, a z kolei ich trwałość i wysoka jakość wykonania sprawiają, że stanowią inwestycję na lata. Jak powinno się o nie dbać, aby zachowywały swoje właściwości i piękny wygląd na długi czas?

Jak prać lniane ubrania?

Len jest tkaniną na tyle specyficzną, że aby go nie zniszczyć, warto zastosować się do kilku przydatnych wskazówek. Zaleca się pranie lnianych ubrań ręcznie, z wykorzystaniem ciepłej lub letniej wody. Nie powinna ona nigdy osiągać skrajnych temperatur, a więc nie może być lodowata czy też wrząca. Miejsca zabrudzone powinny być delikatnie pocierane, ale tkaniny nie wolno mocno wykręcać, ponieważ może to doprowadzić do jej zniszczenia. Bardzo ważne jest to, aby do prania używać płynów do tkanin delikatnych lub też kosmetyków tworzonych z myślą o dzieciach.

W przypadku lnu należy całkowicie zrezygnować z wybielaczy z chlorem, a każde zabrudzenie powinno się przepłukać i usunąć jak najszybciej po jego powstaniu. Dzięki temu później będzie można uniknąć stosowania bardzo silnych detergentów, które mogą mieć wpływ na samą tkaninę czy zastosowany w danym przypadku barwnik. Jeśli jednak ktoś nie ma czasu na to, by regularnie prać ręcznie lniane ubrania, bez problemu można je prać również w pralce. W takich sytuacjach zawsze powinno się wcześniej zapoznać z zaleceniami producenta dotyczącymi prania.

O ile len biały zwykle można prać w temperaturze około dziewięćdziesięciu stopni, o tyle kolorowe ubrania lniane będą wymagały ponad dwa razy niższej temperatury. Na każdym produkcie znajduje się metka z najważniejszymi informacjami, które pozwolą bezpiecznie prać len. Podczas prania lnianych ubrań w pralce bardzo ważne jest to, aby do bębna nie wkładać zbyt dużej ilości rzeczy. Jeśli będzie ich zbyt wiele, to w trakcie wirowania mogą się bardzo pognieść, a nawet poskręcać, a efekt ten może być trudny do odwrócenia.

Jak należy suszyć lniane ubrania?

W przeciwieństwie do większości tkanin len nie powinien być suszony na słońcu. Powinno się go suszyć w lekko zacienionych i przewiewnych miejscach, ponieważ długa ekspozycja na silne promienie słoneczne może doprowadzić do tego, że kolory zaczną blaknąć, a odzież nieodwracalnie utraci swoje właściwości. Nie powinno się go również suszyć na wieszakach, suszarkach na pranie czy sznurkach, ponieważ ich części mogą doprowadzić do niezbyt estetycznych odkształceń materiału.

Najlepszym wyborem w tym wypadku, będzie suszenie lnianych ubrań rozłożonych na płasko na suszarce, czy też uchwyconych delikatnie żabkami w miejscach, w których lekkie zagniecenia nie będą widoczne. Jeśli na metce danego produktu znajduje się informacja o możliwości suszenia lnu w automatycznej suszarce, to warto zawsze stosować się do wytycznych producenta. Zazwyczaj dotyczą one tego, aby suszenie odbyło się możliwie jak najszybciej i w niezbyt wysokiej temperaturze.

Czy ubrania lniane można prasować?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ale warto poznać kilka trików, które sprawią, że prasowanie lnu będzie zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. Lnianą odzież powinno się prasować wtedy, kiedy jest ona lekko wilgotna, a więc najlepiej robić to niedługo po praniu. Jeśli dana bluzka, sukienka czy spodnie są już suche, warto przed prasowaniem spryskać je wodą za pomocą buteleczki z atomizerem. Wielkim ułatwieniem podczas prasowania lnianych produktów będzie krochmal w sprayu, który można kupić za niewielkie pieniądze zarówno w sklepach stacjonarnych (takich jak drogerie), jak i internetowych.

Wysoka temperatura nie wpływa negatywnie na stan lnu, dlatego można go prasować żelazkiem z funkcją pary czy też profesjonalnym prasowaczem, który często ma specjalny program stworzony z myślą o odzieży lnianej. Bardzo cennym trikiem w zakresie prasowania lnu jest również ten, aby prasować len wyłącznie na lewej stronie i używać czystej ściereczki, którą należy umieścić między żelazkiem a tkaniną. Dzięki temu nawet bardzo solidne prasowanie z wykorzystaniem wysokiej temperatury nie doprowadzi do tego, że tkanina zacznie się świecić.

Jak prawidłowo przechowywać lnianą odzież?

Len jest materiałem w stu procentach naturalnym i dlatego też lubi możliwie jak najbardziej naturalne warunki. Nigdy nie powinno się go przechowywać w opakowaniach z tworzywa sztucznego. Lniane ubrania powinny być rozwieszone w przestronnych szafach, w których nie ma wilgoci i które są regularnie wietrzone oraz czyszczone. Kurz, zaduch i wilgoć mogą bardzo źle wpływać na tkaninę.

Jeśli w garderobie znajdują się cięższe ubrania z lnu, takie jak płaszcze czy jesienne narzutki, warto układać je na półkach. Ciągłe wieszanie ich na wieszakach może spowodować, że pod wpływem własnego ciężaru zaczną odkształcać się w okolicach ramion. W szafie z odzieżą lnianą powinny również znaleźć się naturalne środki na mole, takie jak saszetka z lawendą. Dzięki temu ubrania będą bezpieczne, a przy okazji nabiorą ciekawego, naturalnego zapachu.

Dlaczego warto dbać o lniane ubrania?

Dbanie o lniane ubrania może wielu osobom wydawać się zbyt czasochłonne, ale to właśnie ono sprawia, że ten szlachetny materiał zachowuje wszelkie parametry i walory estetyczne. Istnieje mnóstwo sztucznych alternatyw dla naturalnych tkanin, ale jeśli ktoś zdecydowanie decyduje się na len, to robi to właśnie ze względu na jego niesamowite właściwości i wygląd. Jeśli chcemy, aby zakup okazał się inwestycją na wiele lat, warto stosować się do powyższych zasad. Dzięki temu lniane ubrania — nawet takie, które są noszone bardzo często, będą długo zachwycały swoją strukturą, kolorem, trwałością i pięknym fasonem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl