Lniane ubrania są w całości naturalne, zapewniają duży komfort noszenia, są przewiewne i pozwalają skórze oddychać nawet w największe upały. Stylizacje lniane są nie tylko komfortowe, ale także wyjątkowo swobodne i eleganckie. Na temat lnu istnieje wiele głęboko zakorzenionych mitów, które warto raz na zawsze obalić.
Len - czym się wyróżnia na tle innych tkanin?
Len jest naturalną tkaniną wytwarzaną z roślinnego włókna pozyskiwanego z łodygi lnu. Jest wytwarzany już od starożytności, stosowali go już Egipcjanie i mieszkańcy Mezopotamii. W naszym kraju jest to surowiec znany od średniowiecza. Tkaniny lniane wykazują wiele dobroczynnych właściwości dla skóry. Cechy, które wyróżniają je na tle innych tkanin to przede wszystkim:
- wytrzymałość, len posiada dużą odporność na przetarcia i rozciąganie, odpowiednio pielęgnowany jest niezniszczalny,
- właściwości łagodzące i kojące, dzięki temu jest wskazany dla osób z różnymi schorzeniami skórnymi,
- przewiewność tkaniny umożliwiająca regulację temperatury ciała,
- są antyalergiczne i antybakteryjne, zalecane są dla osób z wrażliwą skórą,
- są ekologiczne, len jest uprawiany w kraju, dzięki czemu nie ma potrzeby przewożenia go z innych części świata, odzież z lnu jest w całości biodegradowalna, nie szkodzi środowisku naturalnemu.
- antystatyczność, w odróżnieniu od innych tkanin syntetycznych len się nie elektryzuje.
Len - właściwości
Zdrowotne właściwości lnu, nie ustępują estetycznym, charakterystyczna jest jego ponadczasowość, prostota i elegancja w jednym. Len należy do gatunku tkanin szlachetnych. Pozyskiwanie włókien z lnu składa się z wielu etapów i technik, ale cały czas jest to proces naturalny i etyczny. Krojenie i szycie ubrań z lnu również związane jest ze sporym nakładem pracy. Warto jednak pamiętać, że odzież z lnu służy przez wiele sezonów w nienagannym stanie. Odzież syntetyczna nie może być wykorzystywana tak długo, poza tym jej charakterystyczne cechy to skłonność do mechacenia, elektryzowania i mała przepuszczalność powietrza.
Tkaniny lniane - czy nadają się tylko na zimę?
Jedną z największych zalet tkanin lnianych jest ich wszechstronność. Są one idealne na upały w lecie ze względu na dobrą cyrkulację powietrza, ale dzięki temu, że len dobrze zatrzymuje ciepło i skutecznie osłania przed wiatrem, tego rodzaju tkaniny są również odpowiednie na chłodniejsze dni. Wszystko zależy od faktury, wagi i grubości tkaniny lnianej, może być ona różna w zależności od potrzeb użytkownika. Włókna lnu są zbudowane z pustych rurek, które utrzymują zimą ciepło oddawane przez ciało, a latem chłodzą. Latem sukienki i inne elementy garderoby wykonane z lnu najlepiej jest nosić solo, zimą można je łączyć z grubymi podkoszulkami i wełnianymi swetrami.
Renomowani projektanci i producenci ubrań stosują także tkaniny lniane z niewielką domieszką innych składników, np. wiskozy. Lniana odzież jest również dedykowana osobom, które nie przepadają za opalaniem, zawartość lignin w tkaninie sprawia, że nie przepuszcza ona szkodliwego promieniowania UV i dzięki temu zapobiega poparzeniom i powstawaniu przebarwień. Odzież z lnu jest higroskopijna, bardzo dobrze pochłania wilgoć i szybko ją odparowuje. Tkaniny lniane dają komfortowe uczucie chłodu i ograniczają pocenie się, decydując się na elementy garderoby wykonane z tej tkaniny można mieć jednocześnie pewność, że ograniczą one nieprzyjemny zapach i plamy z potu.
Jakie właściwości posiada lniana odzież?
Obecnie len jest materiałem uważanym za luksusowy, szyte z niego ubrania są synonimem dobrego smaku i elegancji. Len to niezwykle wytrzymały na kurczenie się materiał i mało podatny na powstawanie plam. Ubrania z tego surowca można wykorzystywać przez wiele sezonów. Mitem jest twierdzenie, że len jest szorstki i nieprzyjemny w dotyku, lniana odzież z każdym praniem staje się coraz bardziej miękka. Dzięki temu, że odzież z lnu jest antystatyczna, nie przyciąga kurzu, nie gromadzą się w niej również roztocza, wilgoć i bakterie.
Tendencja do gniecenia się jest jedną z cech tej tkaniny, ale przez miłośników lnu jest rozpatrywana w kategorii zalet. Istnieje wiele zakorzenionych mitów, że len jest materiałem przeznaczonym jedynie na wakacyjne wyjazdy i nie sprawdzi się w biurze i na oficjalnych spotkaniach. W wielu miejscach na świecie lniane sukienki i garnitury są synonimem elegancji klasy, są chętnie zakładane również na formalne okazje.
Lniana sukienka - uniwersalna i praktyczna stylizacja na lato
Lniana sukienka jest uniwersalnym elementem stylizacyjnym, można ją łączyć z różnymi dodatkami. W czasie upałów tkaniny lniane nie przyklejają się do ciała i przyjemnie chłodzą skórę. Len dobrze łączy się z dodatkami ze skóry naturalnej, jak np. torebką z plecionki, czy espadrylami na koturnie albo klasycznymi sandałami. Sukienka z lnu wymaga także odpowiedniej pielęgnacji, tak jak wszystkie szlachetne tkaniny nie powinna być prana po każdym założeniu, a dopiero wtedy, kiedy jest to konieczne. Lniana sukienka może być prana w pralce, ale należy stosować ściśle zalecenia producenta. Jeśli to możliwe można wykonać pranie ręczne, warto też zrezygnować z automatycznej suszarki. Kolorowa lniana odzież szybko wyblaknie, jeśli jest suszona na słońcu, dlatego lepiej suszyć ją bez wystawiania na bezpośrednie promienie słoneczne. Odpowiednio pielęgnowana lniana sukienka może być noszona przez wiele lat.
Odzież z lnu - na co zwrócić uwagę przy kupnie?
Dokonując wyboru ubrań z lnu, należy zwrócić uwagę na ich skład, dopuszczalna jest zawartość innych włókien w tkaninie, takich jak bawełna czy jedwab. Tkaniny lniane z dodatkiem sztucznych włókien mogą mieć niższą jakość i nie są już takie trwałe. Warto sprawdzić, czy tkanina jest podatna na zgniecenie, jeśli nie jest, to znaczy, że zawiera domieszki włókien syntetycznych w swoim składzie i nie ma już takich właściwości zdrowotnych, jak len 100%. Naturalne tkaniny lniane mają zazwyczaj kolor beżowy, ecru, szary albo biały, inne barwy wskazują, że materiał był barwiony, dlatego może nie być już taki wytrzymały.